szkło meblowe


Szkło w meblach wykorzystywane jest od dawna. Najczęściej w meblach kuchennych, szafkach, kredensach, a także w szafach bibliotecznych lub ubraniowych (lustra).

Szkło najczęściej występuje w formie płaskich drzwiczek, otwieranych lub odsuwanych, w ramach lub bez, w najrozmaitszy sposób zdobione, odprężane i hartowane, z otworami lub bez. Osobną grupę stanowić mogą szyby gięte, a jeszcze inną szklane meble wolnostojące – najczęściej stoły ze szklanym blatem i postumentem, półki szklane itp.

Szkło meblowe to materiał, który cieszy się dużą popularnością wśród projektantów i producentów mebli. Możliwość zastosowania szkła w różnych formach pozwala na tworzenie niebanalnych i funkcjonalnych mebli. Szklane drzwiczki w meblach kuchennych umożliwiają łatwe zlokalizowanie potrzebnych przedmiotów, natomiast szklane półki w bibliotecznych regałach pozwala na eksponowanie cennych książek czy albumów. Co więcej, szkło meblowe jest bardzo łatwe do utrzymania w czystości, co przyczynia się do podwyższenia higieny w pomieszczeniach.

Wśród nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących szkło meblowe znajdują się także szklane blaty stołów, które pozwala na uzyskanie niebanalnego efektu w aranżacji wnętrza. Szklane stoliki kawowe lub nocne są również coraz częściej wybierane przez projektantów. Szklane meble wolnostojące w postaci witryn czy gablot to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również dodatkowy element dekoracyjny w pomieszczeniu. Szkło meblowe to uniwersalny materiał, który z powodzeniem sprawdza się w meblarstwie, dając wiele możliwości aranżacyjnych i designerskich.


Rodzaje szkła meblowego

  1. meble kuchenne (szafki, drzwiczki, półki, lodówki itp.)
  2. meble ogólne (szafy biblioteczne, kredensy pokojowe, gabloty, drzwi szaf ubraniowych)
  3. meble szklane (stoły, ławy, blaty szklane, nogi, postumenty, blaty, małe regały)
  4. inne elementy szkła meblowego zamawianego i tworzonego pod indywidualne zamówienie klienta indywidualnego lub firmy

Typy szkła meblowego

  1. płaskie lub gięte
  2. hartowane lub odprężane
  3. klejone (najczęściej folią PVB lub żywicami chemoutwardzalnymi lub utwardzanymi promieniowaniem UV)
  4. mieszane, np. łączone przy użyciu metalowych łączników
  5. szkło montowane w meblach pionowo lub poziomo